Meriden.pl » Mléčné zuby


Proč jsou mléčné zuby stejně důležité jako trvalé zuby?

Inu, každý člověk přicházející na tento svět má dvě sady zubů – dočasné, tzv. mléčné a stálé zuby. Zubní lůžka, mléčná i trvalá, se objevují již během těhotenství a my se rodíme se závazkem na celý život. Kořeny trvalých zubů zajímají své místo v zubním lůžku spolu s mléčnými zuby, jsou od sebe odděleny pouze kostní přihrádkou.

Mnozí rodiče podceňují význam mléčných zubů pro zdraví svých dětí, žijí s myšlenkou, že zuby vypadnou a bude po křiku. Takové nesprávné myšlení může vést k mnoha problémům.

Co se tedy o mléčných zubech vyplatí vědět?

Přestože přicházíme na svět, jak jsme již zmiňovali, s kořeny obou typů zubů, jako první se objevují mléčné. Obvykle se prořezávají od 6. do 30. měsíce věku, takže poslední by se měly objevit po druhém roce života. Je jich dvacet, v každé čelisti deset. Vzhledem ke svému tvaru a funkci se dělí na: řezáky (8 kusů), špičáky (4 kusy) a třenové zuby (8 kusů). Proces jejich ztráty obvykle trvá od 6 do 13 let, někdy jsou v čelisti mléčné zuby a trvalé zuby současně. Předčasná ztráta mléčných zubů v důsledku kazu nebo mechanického poranění může v budoucnu vést k mnoha problémům.

Proč mléčné zuby nejsou tak odolné jako trvalé zuby?

Mléčné zuby vypadají na první pohled téměř identicky s trvalými zuby. Rozdíl je v jejich konstrukci. Kořeny mléčných zubů jsou menší, tenčí a rovnější než u trvalých zubů. Navíc mají tenčí vrstvu skloviny a dentinu a samotná sklovina je méně mineralizovaná. Specifická struktura mléčných zubů nepochybně zvyšuje jejich náchylnost ke vzniku zubního kazu. Jejich mléčně-bílá barva se také liší od barvy trvalých zubů, které se zdají být krémové. Mléčné zuby jsou fyziologicky pohyblivé, což znamená, že se před vypadnutím kývají.

O mléčné zuby pečujte stejně jako o trvalý chrup.

Jsou to zdravé mléčné zuby, které jsou pevným základem pro zdravý trvalý chrup. To, jak budou naše trvalé zuby vypadat, závisí ve velké míře na jejich stavu, rozestupu a vzhledu. Je velmi důležité neignorovat žádné příznaky nemoci, dbát každodenní hygieny již od malička, protože zdravé mléčné zuby znamenají zdravý úsměv do budoucna.

Zanedbané mléčné zuby se začnou kazit, objeví se hnis a zánět, je velmi snadné dostat pulpitidu, která může vést k zánětu periapikálních tkání. Výsledkem je nejen vystavování dítěte stresu a bolesti, ale také přesvědčení, že návštěva zubaře je skutečný horor. Nejdůležitější však je, že zkažené a zanedbané mléčné zuby jsou problémem se špatnou prognózou pro budoucnost.