Meriden.pl » Hledejte zdraví ve své zahradě


Zdraví ze zahrady

V naší malé domácí zahrádce najdeme pár rostlin, které bychom měli obdařit skutečnou láskou. Blahodárné účinky těchto bylinek jsou známé již léta, proto pokud jste si ještě neudělali bylinkovou zahrádku na zahradě, na balkoně či v květináčích na terase, udělejte to! Určitě neprohloupíte. Bylinky se nepoužívají jen ke zlepšení chuti připravovaných pokrmů, jsou to i přírodní léčiva, jejichž využití velmi dobře znaly naše babičky a prababičky.

1.      Heřmánek obecný

Extrakt vařený z jeho květů, má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá při léčbě dekubitů v ústech způsobených zubními protézami. Zevně působí i při zánětech sliznic ústní dutiny, dásní a krku.

2.      Šalvěj

Extrakt z jejích květů má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Snižuje prokrvení sliznic a zklidňuje drobné krvácení.

3.      Tymián

Má antimikrobiální a aseptické vlastnosti, takže zklidňuje infekce v krku, v ústech. Kromě toho působí dezinfekčně na zubní kanálky.

4.      Aloe

Vyznačuje se protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi, používá se zejména při otlacích a odřeninách způsobených zubními protézami a krvácením dásní. Regeneruje sliznici a stimuluje imunitu, což je nezbytné v procesu hojení ran.

5.      Měsíček lékařský

Má baktericidní, protizánětlivé a protizánětlivé vlastnosti. Použití nálevu z jeho květů urychluje hojení ran. Zevně se používá při zánětech kůže a sliznic ústní dutiny a krku.

6.      Dub

Jeho kůra má magickou moc! Dubová kůra obsahuje třísloviny, které mají adstringentní a baktericidní vlastnosti. Nálev z dubové kůry se používá k léčbě zánětů ústní dutiny.

7.      Prha arnika

Při zevním použití její květní úbory zmírňují otoky, hematomy a urychlují hojení kožních oděrek. Účinná při léčbě modřin. Kromě toho při zánětech krku a úst.