Meriden.pl » Když bolí zub


Bolest zubů

Bolest zubů je běžným neduhem, většina lidí alespoň jednou v životě zažila tento nepříjemný pocit, ať už pro přecitlivělost nebo vážnější onemocnění. Jisté je, že bychom neměli ignorovat žádné příznaky, které pociťujeme, neboť mohou vést k vážným komplikacím. Vždy je třeba navštívit lékaře, aby zjistil, kde je příčina našich problémů.

Bolest zubů je definována jako nejtěžší fyzická bolest pro člověka. Ve skutečnosti může mít bolest zubů různé symptomy, mírné nebo akutní, které zasahují do každodenního fungování do takové míry, že domácí léky proti bolesti se stávají samozřejmostí. Odložení návštěvy lékaře je nejhorší možné rozhodnutí, neboť bolest se vrátí s dvojnásobnou silou. Bolest zubů není normální stav, je to reakce na abnormality v těle, proto bychom to neměli brát na lehkou váhu. Nejčastější příčinou bolesti je zubní kaz a nedostatečná ústní hygiena, ale bolest může být způsobena i zánětem dásní, infekcí zubní dřeně nebo periostu, reakcemi z přecitlivělosti, nesprávným chirurgickým zákrokem nebo následkem traumatu.

Náhlá bolest zubů, ke které dochází v důsledku kontaktu s horkými nebo studenými nápoji, může být příznakem citlivosti zubů. Bolest může vyvolat také sladké občerstvení, sycené nápoje nebo kyselé produkty. Trpíme-li přecitlivělostí zubů, dentin vede impuls přes dentinové tubuly do dřeně, tedy nejvíce inervované zubní tkáně. Bodavá, krátkodobá bolest, která ustupuje, je reakcí na citlivost zubů. Přecitlivělost lze snížit změnou každodenních stravovacích návyků či lepší ústní hygienou, pokud nepomáhají domácí metody, zajděte k zubaři, který vám pomocí speciálních přípravků uzavírajících zubní tubuly pomůže zmírnit bolest.

Věc se zkomplikuje, když se bolest stává chronickou, pulzující, může to znamenat, že kaz přítomný v dutině ústní pronikl a poškodil zubovinu. Zpočátku se kaz vytváří na vnějších tkáních a pokrývá sklovinu a korunku. Teprve později se bakterie dostanou do zuboviny a poškodí ji, čímž způsobí bolest. Bolest vyplývající z jejího poškození se vyskytuje nejčastěji při ohýbání se, ležení nebo pojídání teplého či studeného jídla. Pokud se zubovina nezačne včas léčit, dojde k jejímu úplnému poškození.

Když máme co do činění se silnými bolestmi doprovázenými otoky, které nelze léčit dostupnými léky proti bolesti, máme co do činění s bakteriální zánětem zuboviny a její nekrózou. Mezi nejčastější příznaky patří zánět peri-povrchových tkání, zubní absces nebo kořenová cysta. Při zánětu peri-povrchových tkání je v apikální oblasti zubu přítomen pocit bolesti. Zubní absces se projevuje akutní, nepřetržitou a spontánní bolestí doprovázenou otokem obličeje, zvětšenými lymfatickými uzlinami, horečkou nebo píštělí (hnisavá bulka na dásni u nemocného zubu). Objevení se zubního abscesu vyžaduje okamžitou léčbu, protože se stává nebezpečným ohniskem zánětu v těle. Bakterie v abscesu se mohou dostat do krevního oběhu a dostat se do srdce, ledvin, jater a mozku. Absces u těhotných žen je velmi nebezpečná situace, protože obecná infekce zubů může být rizikovým faktorem předčasného porodu nebo potratu. Pokud zpozorujete takové příznaky, měli byste okamžitě navštívit lékaře, protože situace si vyžádá ošetření kořenových kanálků, antibiotickou terapii, operaci nebo extrakci zubu. Podcenění příznaků onemocnění v dutině ústní může vést ke komplikacím, např. zubní cysty a gangréna, sinusitida, zánět hlavových nervů, trombóza obličejových žil, encefalitida či hnisavá meningitida. Je-li bolest v celé čelisti, může to být způsobeno problematickými zuby moudrosti. Jejich prořezávání je velmi často spojeno s bolestí. Zuby moudrosti mohou bolet nejen při prořezávání se, mohou být i nesprávně umístěny pod dásní, tlačit na nervy, které způsobují bolest nic netušícímu pacientovi.