Meriden.pl » Sucho v ústní dutině


Xerostomie

Sucho v ústech, jinak známé jako xerostomie, je stav, který neusnadňuje život. Problém je zaměřen na sníženou sekreci slinných žláz, příčinou mohou být léky, stimulanty, špatná strava a stres. Lidé, kteří zápasí s xerostomií, se nejčastěji snaží vyléčit sami pomocí domácích prostředků. Pokud domácí léčba nepřináší výsledky, je třeba ihned navštívit lékaře, protože neléčená xerostomie vede k mnoha vážným zdravotním problémům, např. rozvoj plísňových onemocnění, aftů a vředů.

Sucho v ústech je způsobeno nedostatkem slin, které hrají v lidském organismu velmi důležitou roli, protože pomáhají při polykání potravy, podílejí se na jejich trávení díky amyláze, regulují pH v ústech, zvlhčují je a ovlivňují správné fungování chuťových pohárků. Xerostomie ztěžuje jedení, mluvení, polykání jídla, způsobuje nepříjemný zápach v ústech a zvýšenou žízeň.

Co může způsobit sucho v ústech?

Důvodem může být nedostatečná hydratace organismu, která se přetaví do zvlhčování ústní dutiny. Dospělý člověk by měl denně vypít 2–2,5 litru vody. Příčinou sucha v ústech je i častá konzumace slaných a kořeněných jídel, stimulantů (alkohol, marihuana, metamfetamin), antidepresiv, antihistaminik. Práci slinných žláz regulují také hormony, jejichž hladina v určitých fázích života, například v menopauze, kolísá. Se suchem v ústech nejčastěji bojují onkologičtí pacienti a pacienti po radioterapii, ale také lidé s poruchami příjmu potravy (bulimie, anorexie), lidé s otravou jídlem, lidé používající ortodontické aparáty a zubní protézy. Se stresem souvisí i sucho v ústech, když se cítíme vystresovaní a nervózní, pociťujeme charakteristické „sucho v krku“.

Jak si můžeme pomoci, když trpíme xerostomií?

Pokud nás sucho v ústech provází během celého dne, měli bychom v každodenní stravě omezit konzumaci soli, cukru a pikantního koření a omezit stimulanty (alkohol, cigarety). Z domácích metod můžeme žvýkat i švestky, které podporují tvorbu slin, nebo vyplachovat ústa nálevem ze šalvěje, která působí antisepticky. Na trhu jsou samozřejmě různé přípravky určené pro lidi s xerostomií i zubní pasty a ústní vody, vytvořené speciálně pro lidi se suchostí.

Co když nadále trpíme xerostomií?

Měli byste okamžitě jít k lékaři, který po předběžném vyšetření nastíní způsob léčby. Určitě se vyplatí nechat se otestovat na nemoci ústní dutiny, hormonální poruchy způsobené nemocnou štítnou žlázou, ledvinami či cukrovkou.

Sjögrenův syndrom

Sucho v ústech úzce souvisí s tímto stavem, kdy tělo produkuje protilátky, které napadají jeho vlastní proteiny. Příznakem tohoto onemocnění je intenzivní sucho v ústech, které je způsobeno nedostatečnou tvorbou slin, což následně vede k nedostatku sekrece v dýchacím traktu a tvorbě zánětlivých infiltrátů v plicích.