Meriden.pl » Aktivní uhlí – vyplatí se to?


Stále více lidí používá aktivní uhlí jako levnou metodu bělení zubů – ale stojí to za to?

Každý z nás sní o sněhobílém úsměvu, který by potěšil, ne odradil. Bílé zuby bez zabarvení a kazů jsou krásnou výkladní skříní člověka, zejména co se týče mezilidských kontaktů. Čím více chce mít každý z nás sněhobílý úsměv, tím více se objevují přípravky, které nabízejí rychlé, levné a teoreticky účinné bělení doma. Ale stojí to za to? Jak se nestát obětí falešných slibů výrobců či online poradců, kteří mají se stomatologií společného tolik jako my s kvantovou fyzikou?

Existuje několik pravidel, která je třeba mít na paměti, když saháte po metodách domácího bělení. Určitě si musíte pamatovat, že slogany s názvem rychlé, levné, bezpečné v případě bezpečného bělení domácnosti se navzájem vylučují. Měli bychom mít rozsvícené červené světlo... protože tady něco není v pořádku. Pokud je to rychlé a bezpečné, není to levné, je-li to levné a rychlé, je to nebezpečné.

Bezpečné přípravky na bělení zubů pronikají dovnitř zubu, tzn. dentinu, a tím bělí úsměv. Domácí přípravky na bázi aktivního uhlí jsou pro lékaře velkou neznámou, nevíme, jak působí na sklovinu. Víme však, že mohou vést k erozi a poškození, přecitlivělosti a zubnímu kazu.

 

Bělí aktivní uhlí zuby efektivně?

Třeba pamatovat na to, že účinek aktivního uhlí je jen povrchový, takže pokud máte přirozeně tmavší odstín zubů, hodně změníte. Pro srovnání, v zubních ambulancích se používají přípravky, které pronikají hluboko do dentinu a tam v procesu oxidace mění barevné látky na bezbarvé.

Existují dva způsoby použití aktivního uhlí doma. První navrhuje intenzivně vtírat pastu s aktivním uhlím do zubů a opakovat postup každé 2–3 dny. Bohužel tato metoda je velmi nebezpečná, protože ačkoli se zuby mohou na první pohled zdát hladší a čistší, jejich stav se může výrazně zhoršit. Měli bychom pamatovat na to, že sklovina je „produktem“ ektodermy, což znamená, že nemá žádné regenerační vlastnosti, jakmile je sklovina poškozena, už se neobnoví. Vyplatí se tedy riskovat? Druhý způsob, o kterém jsme více přesvědčeni, je ten, který navrhuje nanést pastu s aktivním uhlím na zuby a nechat pár minut působit. Nečekejte velkolepé efekty, spíše budou méně viditelné. Také buďte připraveni vyčistit koupelnu, protože uhlí ji velmi zašpiní.J.

 

Co tedy dělat?

Chcete-li mít čisté svědomí, že si nezpůsobíte nenávratné poškození skloviny, doporučujeme navštívit odborníka, který vám pomůže vybrat tu nejlepší metodu. Nejčastěji používanou metodou je překryvová metoda, v ordinaci dostaneme překrytí přizpůsobené tvaru naší čelisti a bělící gel. Pacient se vrátí domů a na několik dní si přes noc nanese překrytí s gelem o koncentraci 16% peroxidu aplikovaného uvnitř (pro srovnání, předpisy povolují maximální koncentraci 0,1% v bělicích zubních pastách), díky čemuž jsou účinky rychlejší a bezpečné. Při výběru tohoto způsobu musíme počítat s vyššími náklady, ceny začínají od 700 PLN.

A co později?

Pamatujte, že o bílý úsměv se musíte postarat. Návštěva zubaře a profesionální bělení je jen začátek našeho dobrodružství. Záleží na nás, jestli efekt vydrží a jak dlouho si ho budeme užívat. Po ošetření se doporučuje bílá dieta, která je naším spojencem v udržování bílých zubů.