Meriden.pl » Usmějte se na svého zubaře... ještě před těhotenstvím


Usmějte se na svého zubaře... ještě před těhotenstvím

Mnohé ženy vědí, jak se připravit na těhotenství. Vyvážení stravy, péče o fyzický pohyb a suplementace kyseliny listové není všechno. Zuby jsou často přehlíženy ve vzrušení z přípravy těla na změnu, která má přijít. A jejich dobrá kondice má klíčový vliv na zdraví budoucí maminky i miminka. Zubní lékaři vám doporučují starat se o své zuby a dásně před početím. Odstranění všech kazů a zubního kamene může chvíli trvat a ušetříme si stres a nervy. Špatný stav parodontu a záněty v dutině ústní jsou vedle kouření cigaret nejčastější příčinou předčasných porodů a nízké porodní hmotnosti dětí.

Proč se tedy starat o své zuby a dásně před těhotenstvím?

Nastávající maminka si zuby připravuje na křest ohněm, bez pochyb, kdyby zoubky a dásně věděly, co je čeká, mohly by kapitulovat. V příštích měsících budou muset zuby projít mnoha testy, včetně těhotenské nevolnosti. Regurgitace žaludeční kyseliny leptá sklovinu a přispívá ke vzniku kazu. Těhotenské ranní nevolnosti ženy pravděpodobně neovlivní, hned po probuzení se však můžete zachránit bylinkovými čaji, ale ani ty nezaručují velké zlepšení. Žena může trpět na ranní nevolnosti několik týdnů, proto místo mytí zubů roztíráním a vtíráním žaludeční kyseliny raději sáhněte po ústní vodě.

O tom, že těhotenství je kolotoč hormonů, se ví už dávno a ty mají na svědomí tzv. těhotenský zánět dásní, přesněji je za to zodpovědný progesteron a jeho zvýšení. Jedná se o neduh, se kterým se potýká cca 50 % těhotných žen mezi 2. a 8. měsícem těhotenství a příznaky jsou měknutí, bolestivost a krvácení dásní. U některých žen dochází k větším změnám, k tzv. těhotenským nádorům (epiglomy). Je to velmi nepříjemný neduh, protože žena pociťuje při mytí zubů velký diskomfort a v důsledku toho tuto činnost do značné míry omezuje. Vytváří se začarovaný kruh, protože jen dobrá ústní hygiena může omezit rozvoj zánětu dásní. Bohužel těhotenský zánět dásní nelze vyléčit a měly byste s ním počkat až do porodu.

K tomu těhotenské chutě, někdy sladké, někdy slané, někdy kyselé a opět sladké. Každá nastávající maminka ví, že s těhotenskými chutěmi se nijak nedá vyrovnat. Prostě musíte, je to vyšší moc. Je však třeba pamatovat na to, že sladkosti poskytují pro bakterie ideální živné médium a kvašené potraviny ničí sklovinu. Jedno i druhé přispívá k rozvoji zubního kazu. Bohužel. Což takhle vyzkoušet náhrady? Čokoládu nahraďte ovocem a kynuté potraviny syrovou mrkví. Pokud je pokus o změnu neúspěšný, po každé maličkosti si důkladně vyčistěte zuby, nejlépe sonickým kartáčkem. Samozřejmě, klíčové je, aby strava budoucí matky byla bohatá na vápník, fosfor, bílkoviny, vitamíny, zejména vitamín D. V tomto období se vyplatí sáhnout po vejcích, ořeších, luštěninách, mléce, jogurtech, kefíru a jiných produktech.

Když si potřebujete během těhotenství ošetřovat zuby, měly byste se bát? Nepropadejte panice. Stomatologie dělá ve 21. století zázraky, jen je třeba o svém stavu informovat lékaře. Lékaři mají bezpečnou anestezii, která nestahuje cévy, a nastavují antibiotika tak, aby miminku neublížila. Pamatujme na zlaté pravidlo – vždy je lepší předcházet než léčit. Stačí tak málo, abyste se o sebe a své dítě postaraly.