Meriden.pl » Zubní kartáček není všechno. Poradíme, jak pečovat o ústní hygienu, abyste se dlouho těšili ze zdravého úsměvu


Zubní kartáček není všechno. Poradíme, jak pečovat o ústní hygienu, abyste se dlouho těšili ze zdravého úsměvu

Pravidelné návštěvy zubního lékaře (nejméně dvakrát ročně) hrají v prevenci zdravé ústní dutiny nepopiratelnou klíčovou roli. Při takové návštěvě byste měli jednou ročně využít ošetření extrakce zubního kamene ultrazvukem, pískování, které odstraní případné usazeniny hromadící se v nerovnostech a fluoridační ošetření k ochraně našich zubů. Co takhle denní profylaxe? Je to naše rutinní činnost, díky které jsou zuby zdravé a čisté, dásně jsou růžové a v ústech se nemnoží bakterie. Čtyři pilíře jsou klíčem k úspěchu: správný zubní kartáček, nit, zubní pasta, ústní voda.

  Zubní kartáček

Při čištění zubů bychom si měli vybírat kartáčky s měkkými, případně středně tvrdými štětinami. Díky tomu předejdeme poškození dásní a odhalování zubních krčků. Nezapomeňte, že hrot nebo samotný kartáček je třeba pečlivě sledovat a vyměnit, když zjistíme, že štětiny našeho kartáčku již nejsou vhodné k použití. Čas čištění zubů je velmi důležitý. Doporučení zubních lékařů jsou dvě minuty dvakrát denně. Stále více lékařů však říká, že byste si měli zuby čistit, dokud nebudete mít pocit, že jsou dokonale čisté. Nesmíme zapomínat ani na čištění jazyka, patra a lící, protože tam také přicházíme do kontaktu s bakteriemi a nepochybně i s jejich množením. Na trhu jsou zubní kartáčky, které mají nástavce určené speciálně pro čištění jazyka. NETLAČTE - NEDRHNĚTE- VYMETEJTE

Způsob, jakým si čistíme zuby a jaký pohyb děláme, je velmi důležitý, bohužel ne každý to umí dělat správně. Neměli bychom drhnout, tlačit ani praktikovat rotační pohyby. Nejvýhodnější je zametací pohyb, který jako jediný způsobí, že bakterie z mezizubních prostor jednoduše vymeteme. Před výběrem zubního kartáčku se vyplatí sáhnout po sonických kartáčcích, díky kterým se čištění zubů stává méně komplikované.

Zubní niť

Zubní nit je nezbytností pro každodenní ústní hygienu, na kterou tak často zapomínáme a která je tak užitečná. Může se stát, že náš zubní kartáček nedosáhne do všech mezizubních prostor, tehdy přichází na řadu zubní nit. Používání je velmi snadné. Po každém čištění zubů si omotejte kolem prstů kousek nitě, utáhněte nit a vložte ji mezi zuby. Omotejte ji kolem zubu do tvaru C a jemně kartáčujte mezizubní prostory nahoru a dolů, přičemž dávejte pozor na dásně.

Zubní pasta

Přemýšlíme při čištění zubů, čím si je vlastně čistíme? Správná zubní pasta je velmi důležitá pro zdraví ústní dutiny, stejně jako zubní kartáček. Pomáhá odstraňovat zubní kámen, nahromaděné bakterie a bojuje proti parodontóze. Složení pasty se liší svými vlastnostmi, například bělícími nebo zklidňujícími při přecitlivělosti zubů. Nejčastěji však v pastách najdeme fluor, který zpevňuje sklovinu a chrání před kazem, uhličitan vápenatý, který má abrazivní vlastnosti, glycerin či sorbitol, který zabraňuje vysychání pasty a aroma. Nejdůležitější je, aby byla pasta bezpečná a měla účinky popsané na obalu. Přečtěte si ingredience a vyberte si pastu, která vyhovuje vašim individuálním potřebám. Pokud bojujete s přecitlivělostí zubů, hledejte v pastě dusičnan draselný a trápí-li vás zánět dásní, hledejte difosfáty.

Ústní voda

Vyplatí se sáhnout po ústních vodách. Jsou nápomocné při každodenní profylaxi a péči o ústní dutinu, protože zabíjejí bakterie, dostávají se na těžko dostupná místa, zabraňují tvorbě povlaku a osvěžují náš dech. Sáhněte po vodách, které neobsahují alkohol, který vysušuje sliznici. Na trhu jsou i mezizubní kartáčky, které plní stejnou funkci jako zubní nit, čistí mezizubní prostory od zbytků potravin. V našem portfoliu nabízíme také zubní zavlažovače, tedy přístroje, které mísí vzduch s vodou a generováním bodového proudu myjí mezizubní prostory. Nezapomínejte se o zuby starat vždy, nejen o svátcích.