ELEKTROSTIMULACE
Elektrostimulace se používá v rehabilitaci již více než 50 let a je to rehabilitační nebo léčebný postup, který zahrnuje stimulaci nervů nebo svalů elektrickými impulsy specifické frekvence, amplitudy a trvání. Velmi často se u pacientů vyskytuje chronická bolest, kterou lze léčit různými způsoby, farmakologicky nebo chirurgicky. Každý z těchto přístupů přináší rizika, léky mohou být návykové a chirurgické zákroky jsou spojeny s potenciálními komplikacemi. Elektrostimulace TENS je alternativou úlevy od bolesti a je nejbližší metodou k přirozeným metodám úlevy od bolesti. Vzhledem k typům impulsů existují čtyři typy terapie TENS:
Často se ptáme, jestli je elektrostimulace skutečně bezpečná? Někteří lidé se leknou již při pomyšlení na použití elektřiny v terapii. Obávají se, že celá procedura bude nekonečná bolest. Vůbec tomu tak není, protože pacient během zákroku pociťuje jen jemné brnění na kůži a nanejvýš svalové vibrace kolem elektrod. El. proudy TENS mají nízkou intenzitu, a proto stimulují pouze nervy na povrchu kůže. Nepochybnou výhodou z pohledu lidí, kteří špatně reagují na farmakologii, je, že během terapie TENS nedochází k žádným vedlejším účinkům.
Navzdory bezpečnosti používání TENS terapie musíme specifikovat několik omezení. Pacienti s implantovaným kardiostimulátorem a ženy v prvním trimestru těhotenství by neměli používat elektrostimulaci. Během celého těhotenství není vhodné, aby ženy používaly elektrostimulaci umístěním elektrod na břicho. Dalšími omezeními jsou difúzní viscerální bolest a psychogenní onemocnění, které také omezují možnost využití TENS terapie. Kromě toho můžeme uvést skupinu onemocnění, která omezují používání elektrostimulace TENS a vyžadují předchozí lékařskou konzultaci. Do této skupiny patří mimo jiné poškození myokardu, arytmie, epilepsie a duševní choroby.
Jak zjistit, zda potřebujeme elektrostimulaci TENS? Pokud bojujeme s:
Pro provedení procedury TENS jsou zapotřebí minimálně 2 elektrody (1 kanál), které tvoří uzavřený okruh. Nejčastěji však najdeme elektrostimulátory se dvěma kanály a 4 elektrodami připravenými k zapojení, díky čemuž dokážeme stimulovat dvě různé oblasti současně. Uspořádání elektrod také nemůže být náhodné. Mějte na paměti, že elektrody mohou být umístěny lokálně (to znamená v blízkosti bolesti). Elektrostimulační kúry nemusíme využívat jen v nemocnici nebo u fyzioterapeuta, technologický pokrok nám umožnil využívat elektrostimulace i v pohodlí domova. Přístroje jako Meriden Axone nám nabízejí bezpečnou elektrostimulaci oslabených svalů, bez vedlejších účinků (po vyloučení kontraindikací). Poradí si s bolestmi různého původu nebo otoky. Zařízení má velikost mobilního telefonu a jeho ovládání je téměř stejně snadné. Má intuitivní menu, které usnadňuje používání zařízení i starším lidem.