Meriden.pl » AkademiaCo by měla obsahovat dobrá zubní pasta?


 

Každý z nás je jiný, nejen povahou a vzhledem, ale také stavem chrupu. Z tohoto důvodu byste měli pečlivě zvážit, jaká pasta Vám pomůže se o něj postarat a zabránit rozvoji jakýchkoli nemocí. Zatímco každý by měl věnovat pozornost složení, které pro něj funguje nejlépe, v tomto článku představujeme komponenty, které jsou přizpůsobeny konkrétním typům potřeb. Popíšeme si také to, čeho se vyvarovat, a co je věnováno zejména dětem.

Co by měla určitě obsahovat?

Trpíme-li citlivostí zubů, vyplatí se poohlédnout se po zubních pastách s obsahem hydroxyapatitu, chloridu strontnatého nebo oxalátu jílu. Pro ty, kdo chtějí vybělit tento typ kostí, je nezbytné najít produkty, které obsahují peroxid karbamidu. V případě krvácení dásní se vyplatí zaměřit na výtažky z heřmánku a alantoinu. Jednou z univerzálních ingrediencí, která jistě pomůže, je xylitol (ano, přesně ten, který v potravinách často nahrazuje cukr) – má za úkol zvyšovat pH, brání množení bakterií.

Čeho je třeba se vyvarovat?

V první řadě se vyplatí vyhýbat zubním pastám, které obsahují fluor – předpisy EU sice určitou koncentraci této složky povolují, ale není prospěšná pro naše zdraví. Vyplatí se zkontrolovat i to, zda má zubní pasta glykol a SLS, které dráždí sliznici. Stejně jako v případě potravin byste se měli vzdát produktů obsahujících aroma, konzervační látky a barviva – nejsou potřeba a mohou jen uškodit. Pravidelně se provádějí i výzkumy jiných složek, které poukazují na jejich negativní vlastnosti, ale tyto informace ještě nejsou zcela potvrzeny, takže se vyplatí přistupovat k nim opatrně.

A pro děti?

Naše děti mají mnohem citlivější tělo, které vyžaduje speciální přístup – proto byste měli být s výběrem zubní pasty ještě opatrnější. V první řadě by neměla obsahovat sacharin, parabeny, oxid titaničitý a vlastně všechny složky, kterým by se měli vyhýbat i dospělí. Je důležité, aby příliš nepěnila, protože děti ještě nejsou připraveny na velké množství pěny v ústech, které může vést k zadušení.

Správný zubní kartáček je samozřejmě stejně důležitý jako pasta – bez něj se ústa pořádně nevyčistí. Zejména stojí za to věnovat pozornost sonické technologii, která odlišuje kartáčky Meriden.