Meriden.pl » AkademiaZubní zdraví a zdraví celého organismu – vliv zubních onemocnění na zdraví člověka


 

Strach ze zubařů – ať už způsobený souvisejícími náklady, bolestí nebo prostě nutností trávit volný čas v křesle – stále způsobuje, že mnozí dospělí nepřicházejí na preventivní prohlídky a často ani na samotné zákroky. Ignorujeme nejen díry, ale i větší problémy, přičemž si neuvědomujeme, jak moc se zubní onemocnění dotýkají lidského zdraví. A netýká se to jen ústní dutiny – i ty nejmenší problémy v této oblasti mohou přispět ke zhoršení stavu celého organismu.

Od úst až po ledviny

Zubní kaz je stále jedním z nejproblematičtějších zubních onemocnění, se kterým bojuje až 80 % světové populace (samozřejmě s různou závažností). Je třeba připomenout, že neadekvátní léčba nebo jednoduché udržování návyků, které podporují jeho rozvoj, mohou dokonce přispět ke ztrátě zubů. To ovšem není všechno – kaz může přispět i k zánětu vedlejších nosních a čelistních dutin a poškození ledvin. Způsobují ho bakterie, které putují z ústní dutiny do jednotlivých orgánů a ničí je.

Zubní kaz jako následek zdravotních problémů

Nemoci zubů přispívají nejen ke zhoršování zdravotního stavu organismu – mohou být také jedním z příznaků onemocnění, které podporuje vznik kazu. Zejména cukrovka je toho dokonalým příkladem – lidé, kteří se nevěnují správné léčbě cukrovky, vytvářejí v ústní dutině výborné podmínky pro vznik kazu, a tím i jiných zdravotních problémů.

Krásný úsměv je zdravý úsměv

Profylaktické prohlídky u zubních lékařů pomohou snížit riziko vzniku nebo rozvoje zubních onemocnění, jako je zubní kaz, což pomáhá nejen v péči o dutinu ústní, ale také o celé tělo. Je také důležité cvičit své každodenní návyky, jako je správné čištění zubů – nejlépe dvakrát denně po dobu dvou minut. Vyplatí se použít vhodné vybavení, které nejen usnadní, ale také urychlí celý proces a zároveň zvýší přesnost čištění. Kartáčky Meriden, které využívají moderní sonickou technologii, jsou pro tento úkol jako stvořené.